بهداشت زنان

آمنوره یا فقدان قاعدگی چیست؟ تشخیص و درمان

علم و دانش: آمنوره یکی از اختلالات در چرخه قاعدگی زنان است که در طی آن فرد دچار قطع خونریزی می‌شود و به طور غیرطبیعی چندین ماه دوره قاعدگی را تجربه نمی‌کند. قطع خونریزی در دوران حاملگی و یائسگی امری عادی است اما به غیر از شرایط مذکور اختلال در خونریزی ماهیانه می‌تواند ناشی از مشکلات پزشکی باشد. اگر دچار قطع خونریزی شده‌اید و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آمنوره و انواع آن

آمنوره به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن زن دوره‌های عادت ماهانه خود را از دست می‌دهد و به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.
۱- آمنوره اولیه: کسانی که تا ۱۶ سالگی هنوز قاعدگی را تجربه نکرده و دچار خونریزی نشده‌اند اصطلاحاً به آمنوره اولیه مبتلا هستند.
۲- آمنوره ثانویه: اگر شما به مدت بیش از ۳ ماه دچار قطع خونریزی شوید در حالی که در ۹ ماه گذشته چرخه قاعدگی طبیعی داشته‌اید در این صورت به آمنوره ثانویه مبتلا هستید.

دلایل دچار شدن به آمنوره چیست؟

متخصصین در مورد علل دچار شدن به آمنوره عوامل مختلفی را ذکر می‌کنند. برای مثال آمنوره اولیه ممکن است ناشی از مشکلات ساختاری در اندام جنسی و نشانه‌ای از اختلال در عملکرد تخمدان‌ها باشد. اما در آمنوره ثانویه بیشتر مشکلات مربوط به غدد نظیر مشکلات تیروئید و غده هیپوفیز مطرح می‌شود. اگر این غدد به درستی کار کنند می‌توانند هورمون‌های مورد نیاز را برای قاعدگی فراهم کنند. اما در صورتی که دچار اختلال شوند علائمی نظیر قطع عادت ماهیانه را به همراه دارند.

علاوه بر مشکلات غدد، آمنوره ثانویه ممکن است ناشی از عوامل زیر نیز باشد:

– چاقی
– تغذیه نامناسب
– بی‌اشتهایی عصبی
– لاغر شدن بیش از حد
– انجام ورزش‌های سنگین
– سندروم تخمدان پلی کیستیک
– سرطان تخمدان عللی برای آمنوره
– افسردگی و استرس
– مصرف برخی داروها نظیر داروهای ضد افسردگی

درمان آمنوره

برای درمان آمنوره باید به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی درمان این مشکل بر اساس علل زیربنایی آن تعیین می‌شود. ابتدا علل پزشکی و جسمانی بررسی خواهند شد و داروها درمان‌های متناسب با علت جسمی در طرح درمان قرار می‌گیرند. اگر مشکلات پزشکی خاصی نظیر عدم تعادل هورمونی وجود نداشته باشد، بررسی وضعیت روانی توصیه می‌شود.
چراکه در بسیاری از مواقع قطع خونریزی در نتیجه مشکلات روحی روانی نظیر استرس و اضطراب ایجاد می‌شود. در این شرایط قطعاً بهترین درمان دریافت مشاوره روانشناسی و روان درمانی خواهد بود. اگر مشکلات روحی روانی بسیار شدید باشد ممکن است داروهای روانپزشکی تجویز شود.

سؤالات متداول

– آیا می‌توان از آمنوره پیش‌گیری کرد؟

داشتن رژیم غذایی متعادل، گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، نگه داشتن وزن در حد نرمال و یادگیری مهارت کنترل استرس از جمله روش‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید از این مشکل پیشگیری کنید. توجه به بهداشت و سلامت روان یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که معمولاً افراد آن را نادیده می‌گیرند. در حالی که وضعیت روانی می‌تواند ارتباط تنگاتنگی با علائم جسمانی که تجربه می‌کنید داشته باشد و بر وضعیت‌های مختلف تأثیر بگذارد.

– آیا قطع شدن پریود می‌تواند عوارض خطرناکی داشته باشد؟

قطع شدن پریود به عنوان یک وضعیت بحرانی در سلامت جسمانی شناخته نمی‌شود. با این حال می‌تواند عامل خطری برای به وجود آمدن سایر مشکلات باشد. برای مثال اگر این مشکل با اختلالات هورمونی همراه باشد می‌تواند به کاهش تراکم استخوان منجر شود. این مسئله خود می‌تواند باعث شکستگی و پوکی استخوان شود. همچنین قطع خونریزی با ناتوانی در بارداری همراه است.

– چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در آمنوره اولیه اگر تا ۱۶ سالگی فرد دچار قاعدگی نشود و علائم بلوغ را نداشته باشد بهتر است که با پزشک مشورت کند چرا که ممکن است این شرایط علل پزشکی خاصی داشته باشد. در آمنوره ثانویه نیز اگر باردار نیستید و یا در دوران یائسگی قرار ندارید حتماً به متخصص مراجعه کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیر

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن