بیماریها و راههای درمان

ترتیب شروع علائم کرونا

علم و دانش: تحقیقات دانشگاه کالیفرنیای جنوبی توانست نشان دهد که علائم کرونا اغلب به ترتیب معینی شروع می شوند
بر اساس این مطالعه در حالی که آنفولانزا معمولا با سرفه شروع می شود، اولین علائم کرونا تب است.
گرچند پزشکانی که روی بیماران کرونا کار می کنند با تجربه خود گفتند که علائم در این حد قابل پیش بینی نیستند.
علائم کرونا از جمله تب و سرفه، به طور نگران کننده ای به بسیاری از بیماری های شایع دیگر از جمله آنفولانزای فصلی شباهت دارد.
با نزدیک شدن فصل آنفولانزا، چگونه می توانید تشخیص دهید تبی که دارید آنفولانزا است یا کرونا؟ یک مطالعه جدید چگونگی بروز علائم کرونا را مشخص کرده است که می تواند به افراد در تشخیص اینکه سرفه ای که می کنند آیا فقط یک سرفه است یا چیزی بدتر، کمک کند.

کرونا

تحقیقات دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) توانست تعیین کند که علائم کرونا اغلب به ترتیب خاصی شروع می شوند.
این کشف ممکن است به افراد مبتلا به کرونا کمک کند تا خود را قرنطینه کرده و زودتر درمان شوند، که این می تواند نتایج بیماران را به طرز قابل توجهی بهبود بخشد.
پیتر کوهن، PhD، یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد پزشکی، مهندسی زیست پزشکی و هوافضا و مهندسی مکانیک در USC گفت: “دانستن این ترتیب به ویژه زمانی مهم است که ما با چرخه بیماری هایی مانند آنفولانزا که با عفونت کرونا همزمان می شوند همپوشانی داریم.” “پزشکان می توانند تعیین کنند برای مراقبت از بیمار چه مراحلی باید طی شود و می توانند از وخیم شدن وضعیت بیمار جلوگیری کنند.”

دانشمندان از داده های چینی استفاده کردند

جهت پیش بینی ترتیب علائم، محققان میزان بروز علائمی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) جمع آوری کرده بود را برای بیش از ۵۵۰۰۰ مورد تایید شده کرونا در چین مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها همچنین مجموعه ای از تقریبا ۱۱۰۰ مورد را که بین دسامبر و ژانویه توسط گروه متخصص درمان پزشکی چین برای کرونا جمع آوری شده و توسط کمیسیون بهداشت ملی چین تهیه شده است، بررسی کردند.
دانشمندان برای مقایسه ترتیب علائم کرونا نسبت به آنفولانزا، داده های مربوط به بیش از ۲۰۰۰ مورد کرونا در آمریکای شمالی، اروپا و نیم کره جنوبی را که بین ۱۹۹۴- ۱۹۹۸ به مقامات بهداشتی گزارش شده بودند، تجزیه و تحلیل نمودند.
جوزف لارسن و داوطلب دکتری دانشگاه USC Dornsife گفت: “ترتیب علائم مهم است. دانستن این که هر بیماری به طرز متفاوتی پیشرفت می کند به این معنی است که پزشکان سریعتر می توانند تشخیص دهند آیا فرد کرونایا بیماری دیگری دارد، که می تواند به آنها کمک کند تا تصمیمات درمانی بهتری بگیرند.”

زمان بندی علائم کرونا

بر طبق یافته های مطالعه، این ترتیب علائمی است که بیماران می توانند داشته باشند:

  • تب
  • سرفه و درد عضلانی
  • تهوع و استفراغ
  • اسهال

دکتر رابرت گلاتر، پزشک اورژانس بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک گفت: “این مطالعه نشان داد که بیماران با آنفولانزای فصلی به طور معمول قبل از شروع تب، دچار سرفه می شدند. در واقعیت تشخیص این مسئله ممکن است دشوار باشد زیرا آنفلوانزا اغلب با علائمی از جمله کمر درد، لرز همراه با سرفه خشک شروع می شود.”
گلاتر گفت یافته های این مطالعه “هنگام ارزیابی چندین بیمار در یک محیط بالینی شلوغ” به طور بالقوه مفید است. مطابق با این مطالعه، در حالی که آنفولانزا به طور معمول با سرفه شروع می شود، اولین علائم کرونا تب است.
نویسندگان این مطالعه نوشتند: نتایج ما این نظریه را پشتیبانی می کنند که باید از تب برای غربالگری جهت ورود به مراکز جمعی استفاده شود زیرا پس از شیوع ۲۰۲۰ مناطق شوع به بازگشایی می نمایند.

طیف وسیع علائم ویروس کرونا

گلاتر تجربه خود در درمان بیماران مبتلا به کرونا در شهر نیویورک را به اشتراک گذاشت.
وی گفت: “به طور کلی، گرچنند تب معمولا بیشترین علامت اولیه عفونت کرونا است، اما واقعیت آنچه در خط مقدم می بینم متغیرتر است.” در واقع برخی بیماران ممکن است فقط با از دست رفتن حس بویایی یا چشایی ظاهر شوند و به غیر از این علائم دیگری نداشته و حالشان خوب باشد. من همچنین بیمارانی را دیده ام که پای Covid یا خون مردگی روی انگشتان پا (نوعی کبودی روی پوست) دارند که در پاسخ به التهاب حاد در غیاب تب، سرفه یا سایر علائم تنفسی رخ می دهد.
گلاتر گفت که در سایر بیماران نیز “ضعف، سردرد و سرگیجه” ایجاد شده است که از برخی جهات شبیه علائم سکته مغزی است ، در حالی که تب، سرفه یا هرگونه شواهدی از علائم تنفسی فوقانی ندارند.
وی گفت: “من همچنین بیمارانی را دیده ام که فقط با درد قفسه سینه، بدون هیچ گونه علائم تنفسی می آیند.” “شروع حالت تهوع، استفراغ و اسهال پس از بروز علائم تنفسی مانند تب و سرفه نیز ممکن است نشان دهنده ابتلای فرد به کرونا باشد.”
به گفته گلاتر، نکته اصلی این است که متخصصان مراقبت های بهداشتی باید هوشیار باشند و هنگام ارزیابی بیمارانی که ممکن است علائم مرتبط با این بیماری را داشته باشند ذهن خود را باز نگه دارند. “این علائم همیشه مطابق با آنچه در کتاب ها نوشته شده ظاهر نمی شوند، بنابراین وقتی به این فکر می کنید که چه کسی می تواند کرونا داشته/ نداشته باشد، باید سعی کنید تا حد امکان همه عوامل را در نظر بگیرید.

درک پیشرفت علائم کرونا مهم است

گلاتر گفت: “درک پیشرفت علائم افراد مبتلا به کرونا بسیار مهم است چرا که باعث می شود مانع از پیشرفت بیماری شویم – در واقع فرد را ایزوله کرده و افرادی که با وی تماس داشته را پایش کنیم. این برای ویروسی که دو تا سه برابر بیشتر از آنفولانزا واگیردار است و باعث شیوع خوشه ای می شود، کاملاً منطقی است.”
او همچنین گفت فهم اولین علائم، نه تنها باعث می شود بیماران خیلی سریعتر به دنبال آزمایش بروند، بلکه به آنها کمک می کند تا بعد از شروع اولین علائم، فاصله خود را از سایرین حفظ کنند. گلاتر گفت: یاد گرفتن علائم همچنین اهمیت ماسک زدن و رعایت بهداشت دست را بیشتر می کند.”
او همچنین فکر می کند ازدست دادن ناگهانی حس بویایی یا چشایی یا واکنش های التهابی پوستی مانند سرمازدگی، “کلیدهای بالینی مهمی هستند که می توانند کرونا را از آنفولانزای فصلی جدا کنند.”
فصل آنفلوآنزا ممکن است کرونا را با بیماری “اندمیک دوگانه” پیچیده تر سازد
گلاتر گفت این احتمال وجود دارد که افراد هم به کرونا و هم به آنفلوانزای فصلی مبتلا شوند، که ممکن است باعث شود “بیماری و مرگ و میر در این پاییز سر به فلک بکشد”. این واقعیت باعث می شود سریع آزمایش دادن “مهمتر از همیشه” باشد و ارزش آگاهی از چگونگی پیشرفت هر بیماری افزایش پیدا کند.
وی همچنین هشدار داد که احتمال “بیماری اندمیک دوگانه”، همگرایی آنفلوانزا و کرونا، وجود دارد که می تواند ویرانگر باشد.
گلاتر گفت: “ارائه دهندگان خدمات پزشکی در خط مقدم پیش بینی می کنند که با برخورد این دو ویروس به هم در پاییز، فصل آنفولانزا به طور چشمگیری شدت یابد.” “ما باید با نزدیک شدن به پاییز، به ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت دست ادامه دهیم. این مسئله مرگ و زندگی است. “

سخن آخر

محققان داده های بیش از ۵۰،۰۰۰ بیمار مبتلا به کرونا را تجزیه و تحلیل کرده و علائم آنها را با سوابق قبلی افراد مبتلا به آنفولانزا مقایسه کردند تا متوجه شوند علائم کرونا به ترتیب خاصی رخ می دهد.
این اطلاعات می تواند به تشخیص افراد مبتلا به کرونا از کسانی که فقط به آنفلوآنزا مبتلا هستند کمک کرده و به افراد مبتلا به کرونا کمک کند تا زودتر به دنبال مراقبت های بهداشتی رفته و هود را از دیگران جدا سازند.
متخصصان با تجربه خط مقدم تأکید می کنند که همیشه ترتیب پیشرفت بیماری بدین صورت نیست، اما همچنان یک راهنمای مفید برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می باشد. آنها همچنین هشدار می دهند که فصل آنفولانزای آینده ممکن است “بیماری اندمیک دوگانه” آنفلوانزا و کرونا را به همراه داشته باشد و عواقب آن به طور بالقوه ویرانگر باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیر

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن