تغذیه و رژیمزناشویی

راه های طبیعی تقویت اسپرم را بدانید

علم و دانش: داشتن اسپرم سالم یکی از عوامل مهم برای باروری در مردان می باشد. اگر شما سعی دارید بدانید که چگونه می توانید اسپرم سالم داشته باشید، می توانید با انتخاب غذاهای درست، کیفیت اسپرم خود را بهبود ببخشید. تغییرات که در زندگی انجام می دهیم به تقویت اسپرم کمک می کند از جمله ترک عادت سیگار و کاهش وزن از جمله این تغییرات می باشند. اگر عاداتی در زندگی دارید که با ترک و تغییر در آن ها می توان به تقویت اسپرم خود کمک کنید حتما دکتر خود را از این مسئله آگاه کنید. اگر می خواهید درباره راه های طبیعی تقویت اسپرم اطلاعاتی کسب کنید، مطلب زیر را بخوانید.

کلیاتی در مورد اسپرم و راه های تقویت اسپرم

مقدمه

تا زمانی که بدن شما در حال فعالیت طبیعی و عادی می باشد، شاید برای شما اهمیتی نداشته باشد که بدن چگونه کار می کند و یا اصلا متوجه کارکرد آن نشوید. اما درست زمانی که بدن شما دچار آسیب می شود درک خواهید کرد که چقدر اجزاء بدن شما با یکدیگر منظم و هماهنگ کار می کنند ونقص در یک عضو چطور عملکرد بقیه اعضاء بدن را مختل می کند. تا وقتی که مانند گذشته فعالیت بدن شما به حالت عادی برگردد و طبق معمول عملکرد بدن برای تان بی اهمیت باشد، برای چند روز از این وضعیت ناراضی هستید و می خواهید که بدن سالم داشته باشید.
به خاطر دارید آخرین بار چه زمانی بود که درمورد اسپرم خود فکر کردید؟
اکثر مرد ها پاسخ این سوال را به درستی نمی دهند البته عکس العمل آن ها به این سوال کاملا طبیعی می باشد اما آن ها نباید نسبت به عملکرد اسپرم ها بی اهمیت باشند نه فقط به خاطر این که این مسئله نشان می دهد بدن در سلامت کامل می باشد بلکه به این دلیل که اکثر مردها می خواهند در آینده صاحب فرزند شوند و این کار توسط بهترین اسپرم انجام شود.
هدف از این راهنمایی ها فراهم کردن اطلاعاتی مانند تعریف دقیق اسپرم یا طریقه ی عملکرد آن و نکاتی جهت تقویت اسپرم می باشد. طریقه ی عملکرد فرآیند فریز کردن اسپرم یکی دیگر از مسائلی است که در این مقاله گردآوری شده است. این اطلاعات مناسب برای آن دسته از افرادی است که می خواهند درک و دانش خود را در مورد طریقه ی عملکرد هرچیزی در سطح تکنولوژی بالا ببرند.

اسپرم چیست؟

اگر بخواهیم از اسپرم یک تعریف ساده بگوییم می توان گفت اسپرم سلول جنسی مرد (سلول جنسی قابل تکثیر مرد) می باشد. این سلول در یک فرآیند به نام لقاح با سلول قابل تکثیر زنان به نام تخمک ترکیب می شود. سلول های اسپرم هاپلوئید می باشند، این عبارت یعنی آن ها نسبت به سلول های جسمی عادی بدن (سلول های غیر جنسی) نصف مقدار کرموزوم ها را حمل می کنند. یک تازه کننده از گروه بیولوژی (کروموزوم هایی که از DNA ساخته شده اند) اطلاعات ژنتیکی ما را حمل می کنند.
در آن زمان که سلول اسپرم با تخمک ترکیب می شود که از قضا سلول تخمک نیز هاپلوئید است، کروموزوم های آنها ترکیب می شود و یک ساختار دیپلوئید با ۴۶ کروموزوم ساخته می شود. به خاطر همین رویداد است که شما بعضی از صفات را از مادر و بعضی را از صفات را از پدر خود به ارث می برید. اسپرم دارای دو بخش مجزا از هم می باشد: یکی از موارد سر می باشد که شامل هسته است یعنی محلی که ماده ی ژنتیکی در آن جا حمل می شود، مورد دیگر دم می باشد که سلول اسپرم را برای شنا کردن و به ایجاد شکاف روی تخمک کمک می کند.

مواد غذایی برای تقویت اسپرم مردان

آیا اسپرم قابلیت تقسیم شدن و تولید مثل را داراست؟

این امکان برای اسپرم فراهم نیست که به خودی خود تقسیم شود و یا تولید مثل کند. نا گفته نماند که اسپرم دارای طول عمر محدود می باشد. این مسئله فرآیند لقاح را به یک چالش تبدیل می کند. این چالش از واژن تا لوله های فالوپ یعنی محلی که آن ها با تخمک برخورد می کنند و رویداد لقاح صورت می گیرد به طول می انجامد.
به طور میانگین بین ۸۰ تا ۳۰۰ میلیون سلول اسپرم در هر انزال آزاد می شود که سپس آنها وارد یک سفر سخت و پیچیده برای رسیدن به مکان نهایی و محل استراحت خود می شوند. به هر حال در این راه بسیاری از آنها حذف خواهد شد ; هر اسپرمی که غیر عادی یا ناقص باشد در میان یه تعداد از اسپرم های سالم در این سفر سخت و خطرناک حذف خواهد شد. در حقیقت در زمان لقاح در هر انزال اصلی از هر یک میلیون نهایتاً یک اسپرم به تخمک می رسد.

زمان لقاح

شرایط برای اسپرم ها از همان ابتدا سخت خواهد بود. اسیدی که در محیط واژن قرار دارد هر گونه اسپرم را که به مدت طولانی دیر حرکت کند، حذف خواهد کرد. زمانی که آن ها به دهانه ی رحم می رسند باید از میان موکوزهایی عبور کنند که ممکن است خیلی از اسپرم ها توسط آن ها به دام بیفتند.
تعداد زیادی از اسپرم ها در حفره ها مسیر خود را گم می کنند و اسیر می شوند آن ها در این مجرا ها به مدت چند روز می توانند زنده بمانند. هنگامی که اسپرم ها به لوله های فالوپ می رسند خیلی از آن ها به سطح فالوپ چسبیده می شوند و فقط تعداد کمی از آن ها می توانند نجات پیدا کنند و آزاد شوند و هچنان مسیر خود را به سمت تخمدان ادامه دهند.
عقیده بر این است که مسیر اسپرم ها برای رسیدن به تخمدان یک مسیر طولانی و دشواری است اسپرم هایی که قادر باشند این مسیر را پشت سر بگذرانند و به مقصد برسند اسپرم هایی قوی هستند در حقیقت می توان از این طریق اسپرم های قوی را از ضعیف جدا کرد زیرا فقط سالم ترین و قوی ترین اسپرم ها هستند که از این مسیر دشوار، جان سالم به در می برند.

کیفیت و تقویت اسپرم

کیفیت اسپرم را می توان با ۳ پارامتر تعیین کرد: کمیت، قدرت حرکت و ریخت شناسی می باشد. اگر انزال شما حداقل ۱۵ میلیون اسپرم در میلی متر باشد با احتمال زیاد بارور هستید. قدرت حرکت به جنبش اسپرم ها اشاره دارد این ویژگی اهمیت زیادی دارد چرا که یک اسپرم باید توانایی لازم را داشته باشد تا مسیر دشوار به تخمک را سپری کند. اگر اسپرم شما حداقل ۴۰ درصد از این ویژگی را شامل باشد در آن صورت شما بارور هستید. ریخت شناسی به ساختار اسپرم اشاره می کند (سرهای بیضی هموار و دم های دراز).
اگر در این ویژگی اسپرم شما دارای نقص باشد احتمال باروری در شما نیز کاهش پیدا می کند. محققان به همان طریق که بدن شما را برای سلامتی کامل بررسی می کنند یک اسپرم را نیز به همان شیوه نگاه خواهند کرد. پزشکان قبل از این که در مورد تشخیص خود اظهار نظری کنند، تمام جوانب را بررسی می کنند. به همین دلیل است که پزشکان بررسی خود را فقط به تعداد و غلظت محدود نمی کنند بلکه عوامل دیگری مثل تحرک و ریخت شناسی اسپرم را نیز مورد بررسی قرار می دهند که هر دو جز نکات مهم برای تشخیص سلامت اسپرم هستند.

اسپرم چه زمانی و در کجا تولید می شود ؟

فرایند تولید اسپرم تا هنگامی که افراد به سن بلوغ نرسند اتفاق نمی افتد که معمولا در حدود سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی بلوغ اتفاق می افتد. در زمان شروع بلوغ، بدن دچار تغییرات جسمی و روحی می شود که در میان آنها فرایند اسپرم زایی و رشد اسپرم بالغ در بیضه از جمله این تغییرات می باشد. هنگامی که تولید اسپرم آغاز می شود، این تولید بی وقفه تا هنگام مرگ فرد ادامه پیدا خواهد کرد. با این حال، هر چقدر که سن فرد زیاد تر می شود اسپرم دچار نقص می شود و از کیفیت، مقدار و قدرت جنبش آن ها کم می شود.
تمام مراحل یک فرایند اسپرم زدایی یعنی از زمان شکل گرفتن اسپرم تا هنگام که بالغ شود حدودا ۷۴ روز طول می کشد. بیضه ها روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون اسپرم زنده را تولید می کنند. به طور کلی آن ها درون لوله هایی داخل بیضه به نام لوله های اسپرم زا تولید می شوند و سپس به سمت اپیدیدیم ها حرکت می کنند تا در مجرا های آن بالغ شوند.
سرد بودن محیط به فرایند اسپرم زایی کمک می کند و این دلیلی است که بیضه ها در سن بلوغ شروع به پایین رفتن از بین پاها به درون کیسه بیضه می کنند و از بدن آویزان می شوند. این کیسه میزان دمای آنها را حدود ۴ درجه فارنهایت کمتر از میزان دمای طبیعی بدن یعنی ۹۸٫۶ فارنهایت نگه خواهد داشت. چون اسپرم دائما در حال تولید شدن در بیضه ها می باشد، اگر در یک دوره زمانی انزالی رخ ندهد اسپرم ها دوباره جذب بدن خواهند شد.

منظور از ناباروری مردان چیست؟

ناباروری به توانایی افراد در تولید مثل به وسیله روش های طبیعی اشاره دارد. ناباروری در مردان زمانی معنا دارد که فردی شانس کمی برای بارور کردن همسر خود داشته باشد. معمولا دلیل ناباروی مردان پایین بودن کیفیت اسپرم آن ها می باشد.
در زیر به جنبه هایی از عملکرد جنسی و کیفیت مایع منی اشاره می شود که ممکن است در باروری تاثیر گذار باشد:

میل جنسی

از جانب دیگر به عنوان تحریک کردن جنسی شناخته شده است. به میل فرد برای داشتن رابطه جنسی میل جنسی گفته می شود. به غذاها و مکمل هایی که مدعی هستند باعث افزایش میل جنسی می شوند داروی مقوی غرایز جنسی می گویند.

اختلال نعوظ

این اختلال به عنوان ناتوانی جنسی نیز نام برده می شود، و هنگامی رخ می دهد که یک مرد قادر به ایجاد و نگهداری نعوظ نباشد.

تعداد اسپرم

کیفیت اسپرم را می توان با جنبه های مهم مانند تعداد و غلظت سلول های اسپرم در مقدار معین از مایع منی تعیین کرد.

تحرک اسپرم

یکی از عملکرد های ضروری و اساسی سلول های اسپرم قابلیت شناوری آن ها می باشد. قدرت تحرک اسپرم به وسیله ی درصدی از حرکت سلول های اسپرم دریک نمونه از مایع منی اندازه گیری می شود.

سطح هورمون تستوسترون

اگر سطح هورمون تستوسترون در مردان پایین باشد ممکن است دلیل ناباروری در بسیاری از آن ها باشد.
ناباروری می تواند وابسته به چندین علت از جمله ژنتیک، سلامت عمومی، تناسب اندام، بیماری ها و رژیم غذایی باشد. علاوه بر این داشتن یک شیوه ی زندگی سالم و رژیم غذایی نیز از اهمیت خاصی بر خورداراست. مصرف بعضی از غذاها و مواد مغذی نسبت به موارد دیگر مزیت بیشتری برای باروری خواهند داشت.

نشانه های اسپرم سالم

داشتن اسپرم سالم یکی از عوامل مهم برای باروری در مردان می باشد. اگر شما سعی دارید بدانید که چگونه می توانید اسپرم سالم داشته باشید، می توانید با انتخاب غذاهای درست، کیفیت اسپرم خود را بهبود ببخشید.

اسپرم سالم دارای نشانه های زیر می باشد:

تعداد اسپرم

داشتن غلظت سلول اسپرم در یک نمونه جزء نشانه های کیفیت آن می باشد.

ریخت شناسی اسپرم

میانگین شکل و اندازه سلول های اسپرم در یک نمونه نشانگر باروری فرد می باشد.

قدرت حرکت اسپرم

قدرت حرکت به جنبش اسپرم اشاره می کند. سلول های اسپرم باید قدرت حرکت و شناوری برای رسیدن به یک سلول تخمک و بارور کردن آن را به دست بیاورند.

حجم مایع منی

وجود یک حداقل حجمی از مایع منی نیاز است تا سلول های اسپرم را در اندام تناسلی زنان حمل کند.

مصرف ۱۵ نوع غذا برای برای تقویت اسپرم

در زیرمی توانید در مورد غذاها و مواد مغذی برای تقویت اسپرم را مطالعه کنید.

۱– زینک (روی) و تقویت اسپرم

با مصرف زینک می توان به کیفیت و تعداد اسپرم ها اضافه کرد چرا که آن به عنوان یک منبع مطمئن شناخه شده است که در تنظیم تعداد اسپرم و تقویت آن ها موثر است. مردانی که زینک کمتری دارند دچار عدم رشد یافتگی بیضه ها و کاهش تولید اسپرم می شوند.

شما می توانید با خوردن غذاهای زیر موجب تقویت اسپرم خود شوید از جمله خوردن:

 • صدف خوراکی
 • گوشت قرمز و مرغ
 • حلزون صدف دار مثل خرچنگ دریایی
 • مصرف غلات صبحانه غنی شده
 • آجیل و لوبیا سبز
 • آرد گندم
 • محصولات لبنی

۲– فولات

فولات نوعی ویتامین B می باشد که برای تقویت اسپرم تاثیر گذار است. پایین بود سطح فولات در بدن منجر به آسیب دیدن DND خواهد شد همچنین داشتن اسپرم کمتر یکی دیگر از نتایج کمبود فولات بدن می باشد.

مصرف موارد زیر به بالا بردن فولات و تقویت اسپرم در شما کمک خواهد کرد:

 • سبزیجات سبز و برگ دار مانند اسفناج، کاهو رومیایی، جوانه بروکسل و مارچوبه
 • مصرف میوه و آب میوه مخصوصا پرتقال و آب پرتقال
 • آجیل، لوبیا و نخود فرنگی
 • غلات کامل
 • غلات صبحان غنی شده با فولات
 • محصولات غنی شده با آرد مانند نان و ماکارونی

۳ – ویتامین B-12 و تقویت اسپرم

این نوع ویتامین یک ماده ی مغذی است و برای سلامت کلی و تقویت اسپرم ها مورد استفاده قرار می گیرد این ویتامین از منظر تقویت اسپرم ها از اهمیت زیادی بر خوردار است. بر اساس تحقیقات یک منبع قابل اطمینان می توان گفت این ویتامین تحرک در اسپرم ها را بهبود می بخشد، افزایش تعداد اسپرم ها و کاهش یافتن آسیب به DNA نیز از جمله تاثیرات این ویتامین می باشد.
با مصرف موارد زیر می توانید ویتامین B-12 بدن خود را افزایش دهید و موجب تقویت اسپرم خود شوید:

 • ماهی و غذا های دریایی، مخصوصا مصرف صدف
 • مصرف گوشت و مرغ بخصوص جگر
 • لبنیات مانند تخم مرغ و شیر
 • صرف صبحانه غلات غنی شده با فولات
 • مخمر های مغذی

۴ – ویتامین C

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. طبق اطلاعات معتبر می توان گفت این ویتامین نقش مهمی در باروری مردان دارد. افزایش ویتامین C در بدن موجب بهبود عملکرد و تقویت اسپرم می شود و تعداد اسپرم ها را افزایش می دهد.

با مصرف موارد موار زیر می توانید با افزایش این ویتامین موجب تقویت اسپرم خود شوید:

 • مرکبات و آب میوه های آن ها
 • فلفل دلمه ای
 • سایر میوه ها مانند کیوی، توت فرنگی و طالبی
 • سبزیجات دیگر مانند گوجه فرنگی، کلم بروکلی، جوانه بروکسل، کلم و سیب زمینی شیرین
 • غلات صبحانه ، لبنیات و و دیگر محصولات غذایی غنی شده با ویتامین C

۵ – ویتامین D و تقویت اسپرم

مکمل های ویتامین D هورمون تستوسترون را افزایش می دهد، هچنین تحرک اسپرم ها را نیز بهبود می بخشد و موجب تقویت اسپرم خواهد شد. با این وجود منابع مطالعاتی معتبری در دسترس قرار گرفته که گویای این است اگر سطح ویتامین D بدن پایین باشد برای کیفیت اسپرم ها خطرناک خواهد بود. برای درک عمیق تاثیر ویتامین D تحقیقات بیشتری نیاز است.

با مصرف مواد غذایی زیر با افزایش این ویتامین موجب تقویت اسپرم خود می شوید:

 • مصرف ماهی مانند قزل آلا، ماهی خال مخالی (اسقومری) و ماهی تن
 • جگر گاو
 • پنیر
 • زرده تخم مرغ
 • شیر، ماست و دیگر محصولات غذایی غنی شده با ویتامین D
 • قارچ ها

۶ – ویتامین E

ویتامین E به همراه دیگر آنتی اکسیدان ها می تواند باعث بهبودی کیفیت و تقویت اسپرم شود. ویتامین E خاصیت های آنتی اکسیدان را دارد که از اسپرم در مقابل آسیب محافظت می کند.

شما می توانید با افزایش مصرف این ویتامین موجب تقویت اسپرم خود شوید:

 • روغن های گیاهی مانند ذرت، گلرنگ، آفتاب گردان و سویا
 • آجیل ها و دانه ها
 • سبزیجات سبز مانند کلم بروکلی و اسفناج
 • آب میوه، مارگارین و سایر محصولات غذایی غنی شده با ویتامین E

۷ – کوآنزیم Q10 و تقویت اسپرم

کوآنزیم Q10 را با نام CoQ10 نیز می شناسند. تمام سلول های زنده برای عملکرد خود به CoQ10 نیاز دارند. طبق گفته ی یک منبع معتبر CoQ10 کیفیت اسپرم مردانی که نابارور هستند را افزایش می دهد و موجب تقویت اسپرم می شود.

تامین CoQ10 و تقویت اسپرم با مصرف مواد غذایی زیر:

 • گوشت و مرغ مخصوصاً گوشت گاو و مرغ
 • مصرف ماهی ، مانند شاه ماهی و ماهی قزل آلا
 • روغن های گیاهی از جمله روغن سویا و کلزا
 • آجیل و دانه مخصوصا بادام زمینی ، تخمه آفتاب گردان و پسته

۸ – آسپارتیک اسید (D)

آسپارتیک اسید (D) یک اسید آمنیو است که در تنظیم هورمون های جنسی از جمله هورمون تستوسترون دخیل می باشد. طبق اطلاعات برخی از تحقیقات نشان می دهند که مکمل آسپارتیک اسید (D) غلظت و جنبش اسپرم ها را افزایش می دهد و موجب تقویت اسپرم می شود.

تامین آسپارتیک اسید (D) و تقویت اسپرم با مصرف مواد غذایی زیر:

 • گوشت و مرغ
 • تخم مرغ و لبنیات مانند شیر کم چرب، پنیر و ماست
 • مصرف غلات مانند سبوس جو دوسر، برنج و ماکارونی غنی شده با آسپارتیک اسید (D)
 • میوه های تازه یا خشک شده
 • غلات صبحانه غنی شده با آسپارتیک اسید (D)

۹ – اسید های چرب امگا ۳ و تقویت اسپرم

اسید های چرب امگا ۳ طیف گسترده ای از مزیت های سلامتی با خود به همراه دارند. به طور مثال افزایش تعداد اسپرم ها، افزایش قدرت تحرک اسپرم ها و بهبود مورفولوژی و تقویت اسپرم ها.

تامین اسید های چرب امگا ۳ و تقویت اسپرم با مصرف مواد غذایی زیر:

 • ماهی ها و غذاهای دریایی مخصوصا ماهی غزل آلا، ماهی خال مخالی، ماهی تن، شاه ماهی و ماهی ساردین
 • آجیل و دانه به طور مثال دانه های چیا ، بذر کتان و گردو
 • روغن های گیاهی مثل روغن بذر کتان، روغن سویا و کلزا
 • تخم مرغ، ماست و نوشدنی های غنی شده با امگا ۳

۱۰ – اسید آمینه آرژنین

اسید آمینه نقش مهمی در تقویت قوای جنسی، تقویت باروری در مردان و تقویت اسپرم ها ایفا می کند. اسید آمینه یکی از پیش ساز های اصلی تولید نیتریک اکسید در بدن می باشد که سبب تقویت عملکرد اسپرم می شود. با این حال اگر بیش از اندازه از آمینو اسید آرژنین استفاده شود تحرک اسپرم ها را کاهش می دهد. اگر می خواهید آمینو اسید آرژنین را به رژیم خود اضافه کنید باید قبل از آن با دکتر خود در رابطه با این موضوع صحبت کنید.

تامین اسید آمینه آرژنین و تقویت اسپرم با مصرف مواد غذایی زیر:

 • گوشت ها و مرغ مانند گوشت خوک ، بوقلمون و گوشت جوجه
 • آجیل و دانه ها ، مانند تخم کدو و بادام زمینی
 • مصرف لوبیا و عدس
 • محصولات لبنی

۱۱ – تخم شنبلیله و تقویت اسپرم

ممکن است تخم شنبلیله سطح تستوسترون را افزایش دهد که این منجر به تولید و و تقویت اسپرم خواهد شد. تحقیقاتی که در رابطه با این مسئله انجام شده است نتایج متفاوت داشته است اما یک منبع معتبر گویا این است که شنبلیله تنها از سطح تستوسترون سالم نگهداری می کند. این افراد به مدت ۱۲ هفته ۶۰۰ میلی گرم از عصاره گیاه شنبلیله را مصرف کردند.

۱۲ – ریشه آشواگاندا

ریشه آشواگاندا را با نام علمی withania somnifera می شناسند. آشواگاندا یک داروی گیاهی است که خاصیت آنتی اکسیدان را دارد. طبق برخی از تحقیقات این گیاه بر روی کیفیت منی و تقویت اسپرم تاثیر گذار است و باعث بهبود آن می شود. گروهی که به مدت ۳ ماه از این گیاه استفاده کردند افزایش کیفیت منی داشتند.

۱۳ – ریشه ماکا و تقویت اسپرم

ریشه ماکا به دلیل توانایی خود در تقویت میل جنسی و تقویت اسپرم مورد استفاده قرار می گیرد. هرچند طبق تحقیقات به نظر نمی رسد که بر روی سطح هورمون تستوسترون تاثیر بگذارد. همچنین از نتایج بدست آمده مشخص شده است که ریشه ماکا غلظت و تحرک اسپرم ها را بهبود می بخشد هر چند برای قطعی شدن این مسئله باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

۱۴ – ریشه جینیسنگ

ممکن است مصرف مکمل های ریشه جینیسنگ باعث بهبود یافتن تعداد، تحرک و و تقویت اسپرم ها شود. جینیسنگ حاوی ماده ای ماثر به نام جینسینوساید می باشد این ماده تولید اسید نیترید را تحریک می کند که با عملکرد و تقویت اسپرم ها مرتبط است.

۱۵ – پرهیز از مصرف بیش از حد سویا و الکل و تقویت اسپرم

نوشیدن بیش از حد الکل می تواند روی کیفیت اسپرم ها تاثیر منفی داشته باشد. اگر شما الکل مصرف می کنید باید در نوشیدن آن زیاده روی نکنید. طبق تحقیقات انجام شده مردان حداکثر روزانه مجاز به ۲ واحد الکل می باشند. مصرف بیش از اندازه سویا نیز تعداد اسپرم ها را کاهش می دهد.

ممکن است تمایل داشته باشید مصرف سویا خود را کم کنید از جمله مصرف غذاهای سویا دارمانند :

 • شیر سویا
 • سس یویا
 • میسو
 • تمپه
 • توفو

با دکترخود در میان بگذارید

تغییرات که در زندگی انجام می دهیم به تقویت اسپرم کمک می کند از جمله ترک عادت سیگار و کاهش وزن از جمله این تغییرات می باشند. اگر عاداتی در زندگی دارید که با ترک و تغییر در آن ها می توان به تقویت اسپرم خود کمک کنید حتما دکتر خود را از این مسئله آگاه کنید.
اگر شما و همسرتان نمی دانید که چه عادت هایی در زندگی دارید که برای بارور شدن شما مشکل ایجاد کرده است پزشک یا متخصص باروری به شما در این مسئله کمک خواهند کرد هچنین آن ها قادر هستند که با روش های مختلفی درک شما را در رابطه با این مسئله بالا ببرند و پیشنهاد لازم را برای تقویت اسپرم به شما می دهند.

انواع غذایی که منجر به افزایش تعداد اسپرم و حجم منی خواهد شد

۱ – گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ها سرشار از لیکوپن هستند ، گوجه فرنگی را می توان به عنوان یک آنتی اکسیدان نام برد که به نطر می رسد باعث بهبود در تحرک، ساختار و فعالیت اسپرم ها خواهد شد. تحقیقات نشان داده است اگر مردان گوجه فرنگی را به طور مرتب مصرف کنند تحرک اسپرم آن ها را بهبود می بخشد. همچنین اگر روغن زیتون را به گوجه فرنگی پخته شده اضافه کنند از این طریق جذب آنتی اکسیدان بدن بهبود پیدا خواهد کرد.

۲ – گردو و تقویت اسپرم

گردو یک منبع غنی از اسید های چرب امگا ۳ می باشد. توسط انجمن تحقیقاتی بر روی تولید مثل بررسی هایی انجام شده است که بنا بر آن با مصرف روزانه ۲٫۵ اونس یا ۷۰ گرم گردو می توان قدرت تحرک، ریخت شناسی و انرژی در اسپرم ها را در آقایان بین سن ۲۱ تا ۳۵ سال افزایش داد. گردو را می توا به عنوان چاشنی به سالاد یا میان وعده ها اضافه کرد.

۳ – دانه های کدو تنبل

دانه های کدو تنبل سرشار از آمینو اسید ها و فیتواسترول می باشند که باعث تقویت باروری در مردان می شود. مطالعاتی که بر روی دانه های کدو تنبل انجام شده است صدق می کند که آن ها سطح هورمون تستوسترون، تعداد اسپرم، قدرت جنبش را در اسپرم ها افزایش می دهند. شما می توانید تخم کدو تنبل را به عنوان چاشنی در سالاد، غذاهای غلات استفاده کنید.

۴ – عدس و تقویت اسپرم

عدس نیز سرشار از اسید فولیک می باشد که و یک ماده ی بسیارمغذی در باروری مردان محسوب می شود. طبق اطلاعات و بررسی های انجام شده اگر در مردان اسید فولیک کمتر مصرف شود احتما ل بروز ناهنجاری ها در کرموزوم ها افزایش می یابد. هچنین اگر عدس به طور روزانه مصرف شود باروری بسیار بهبود پیدا خواهد کرد.

۵ – مصرف انواع توت

انواع توت مانند بلوبری ، توت فرنگی، توت خرس و شاه توت همگی حاوی کورستین قوی ضد التهاب و آنتی اکسیدان هستند. آن ها به عنوان بهبود کیفیت ، تعداد و تحرک در اسپرم ها شناخته شده اند. شما می توانید هر روز مقدار زیادی توت مصرف کنید یا آن ها را به صورت مخلوط و یا به همراه ماست برای تهیه کردن یک غذای خوشمزه استفاده کنید.

۶ – انار و تقویت اسپرم

اگر به دنبال یک میوه سرشار از آنتی اکسیدان هستید انار بهترین گزینه خواهد بود. طبق تحقیقات انجام شده انار سطح تستوسترون و کیفیت اسپرم را تقویت می کند و باعث افزایش تحریک جنسی خواهد شد. یکی از مطالعات نشان داد که موش ها ی آزمایشگاهی که هر روز به مدت هشت هفته با آب انار تغذیه می کردند ، منجر به بهبود غلظت اسپرم آن ها شد.

۷ – شکلات تیره

شکلات تیره نیز سرشار از آمینو اسید آرژنین می باشد که به عنوان افزایش دهنده ی حجم مایع منی و تعداد اسپرم مورد استفاده قرار می گیرد. شکلات تیره سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد که رادیکال های آزاد را از بین می برند اگر آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را از بین نبرند روی کیفیت اسپرم اثر بدی خواهد گذاشت. اگر هر روز مقدار کم از این شکلات مصرف کنید تعداد اسپرم ها شما فزایش پیدا خواهد کرد.

۸ – سیر و تقویت اسپرم

سیر سرشار از آلیسین است که وظیفه ی آن تحریک گردش خون بدن می باشد. در نتیجه جریان خون به اندام های جنسی می رسد و اسپرم را از هرگونه آسیب محافظت خواهد کرد. سیر دارای سلنیوم نیز می باشد و از این بابت منجر به بهبود تحرک در اسپرم خواهد شد.

۹ – تخم مرغ ها

با مصرف تخم مرغ ها می توان پرتئین و ویتامین Eرا در بدن تامیین کرد چرا که تخم مرغ حاوی این ویتامین ها است. به دلیل وجود این دو ویتامین می توان با مصرف تخم مرغ تولید سلول های اسپرم را تحریک کرد. آن ها اسپرم را در مقابل آسیب رادیکال آزاد محافظت می کنند و باعث بهبود تحرک اسپرم ها خواهند شد.

۱۰ – هویج و تقویت اسپرم

هویج حاوی بتاکاروتن است که نوعی آنتی اکسیدان می باشد. آن ها رادیکال های آزاد را از بین می برند که و از این طریق از اسپرم های سالم نگهداری می کنند. آنتی اکسیدان ها با کمک به شنا کردن اسپرم ها به سمت تخمدان تحرک اسپرم ها را بهبود می بخشند.

۱۱ – توت گوجی

توت هایی به رنگ قرمز روشن می باشند که سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند. آن ها با اکسیداتیو مبارزه می کنند، دمای مناسب را برای اسپرم ها فراهم می کنند و منجر به بهبود تولید اسپرم می شوند. علاوه بر این توت گوجی به بهبود استقامت نیز شناخته شده است.

۱۲ – جینسینگ و تقویت اسپرم

جینسینگ که به آشواگاندا نیز معروف است یک داروی مقوی غرایز جنسی است که به عنوان داروی سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. یک آزمایش روی یک مرد ۶۶ ساله انجام شد نتیجه ی این آزمایش مشخص شد که با مصرف عصاره جینسینگ سطح تستوسترون و تعداد اسپرم او افزایش یافته است. این گیاه اختلال نعوظ را نیز درمان می کند. شما می توانید جینسینگ را مانند چای استفاده کنید که از ریشه تازه یا خشک تهیه شده است.

۱۳ – مارچوبه

فوق العاده سرشار از ویتامین C می باشد. مارچوبه اسپرم را در مقابل اکسیداتیو محافظت می کند و باعث بهبود تعداد و کیفیت اسپرم خواهد شد. هچنین تعداد اسپرم ها را افزایش می دهد یعنی اسپرم های بیشتری را به سمت تخمک شناور می کند در نتیجه شانس بیشتری برای باردار شدن وجود دارد.

۱۴ – موزها و تقویت اسپرم

موزها دارای آنزیم هایی به نام بروملین می باشند که تنظیم هورمون های جنسی را بر عهده دارند این نوع آنزیم کمتر دیده می شوند. علاوه بر این وز دارای ویتامین های A، B1 و C می باشد که منجر به استقامت اسپرم و بالا بردن توانایی آن ها در تولید اسپرم خواهد شد.

۱۵ – سبزیجات که دارای برگ سبز می باشند

اسید فولیک نقش مهمی در باروی مردان دارد از آن جایی که سبزیجات برگ سبز سرشار اسید فولیک می باشند در نتیجه در باروری خواهند بود. تحقیقات نشان داده است افرادی که روزانه سطح اسید فولیک بالایی را مصرف می کنند ناهنجاری اسپرم ها را کاهش خواهند داد. از جمله سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم بروکلی، لوبیا سبز و یا سایر سبزیجات که دارای برگ سبز تیره می باشند می توانند دربهبود تعداد اسپرم ها کمک کنند.

۱۶ – صدف ها و تقویت اسپرم

با مصرف صدف ها می توان به شدت زینک بدن خود را بالا برد. صدف ها دارای مواد مغذی مانند تائورین و گلیکوژن می باشند که ب در تحریک سیستم تولید مثل نقش دارند. طبق تحقیقات انجام شده مصرف صدف می تواند مانع از نقص در باروری شود و به بهبود تولید اسپرم کمک خواهد کرد.

۱۷ – گوشت گاو

گوشت گاو منبع سرشار از زینک می باشد. با مصرف mg 100 گوشت گاو بدن قادر خواهد بود mg 6.31 زینک را به دست آورد. با مصرف گوشت قرمز، جو، ماهی و صدف نیز می توانید زینک بدن خود را تامیین کنید.

۱۸ – شنبلیله

شنبلیه یک داروی سنتی است که برای افزایش میل جنسی و تعداد اسپرم ها استفاده می شود. طبق تحقیات انجام شده با مصرف ۱۲ هفته تخم شنبلیله توانسته اند تعداد مایع منی و اسپرم را افزایش دهند.

۱۹ – روغن زیتون و تقویت اسپرم

با مصرف روغن زیتون می توان تعداد اسپرم و مایع منی را افزایش داد. روغ زیتون سطح کلسترول مضر را پایین می آورد در نتیجه جریان اکسیژن را به سمت بیضه ها تحریک می کند و منجر به تولید اسپرم سالم می شود. علاوه بر لیست غذاهایی که در بالا ذکر شد غذاهای دیگری نیز هست که سرشار از زینک، ویتامین های A، B12 و C هستند که منجربه تقویت یک بارداری سالم می شود که در بالا به آن ها اشاره نشد.
اگر قصد تشکیل خانواده دارید به یک متخصص تغذیه مراجعه کرده و یک برنامه سالم را در پیش بگیرید. یک رژیم سالم شما و ذهنتان را به روز نگه می دارد که این به نوبه ی خودش یک بیماری جسمی محسوب می شود اما می توانید با داشتن یک رژیم سالم از آن دور باشید.

تقویت اسپرم با رعایت این نکات

سیگار کشیدن

در سال ۲۰۱۹ تحقیقاتی بر روی بیش از ۲۰ آزمایش انجام شد که شرکت کنندگان آن تقریبا ۶۰۰۰ نفر بودند نتیجه ی تحقیقات نشان داد که اگر به طور مدام سیگار بکشند تعداد اسپرم ها کاهش پیدا خواهد کرد.

الکل

مصرف الکل علاوه بر این که برای سلامتی مضر است به اسپرم ها باعث آسیب زدن به اسپرم ها نیز خواهد شد. اگر از الکل مصرف می کنید باید حد اعتدال را رعایت کنید. مرکز کنترل و پیشگیر از بیماری ها ، برای مردان در هر روز مصرف ۲ واحد حد اعتدال در نظر گرفته شده است.

داروها

مصرف چنین دارو هایی از قبیل آنتی آندروژن، آنتی اینفلامیتوری ، ضد روان پریشی، متادون و کورتون ها باعث کاهش کیفیت اسپرم خواهد شد. بعد از این که مصرف این دارو ها را قطع کنید تعداد اسپرم های شما به حالت عادی باز می گردد و یا حتی ممکن است به شدت تعداد اسپرم ها افزایش پیدا کنند. مصرف داروهایی از جمله: ماری جوانا، کوکائین و غیره منجر به کاهش تولید اسپرم خواهد شد.

استرس

در کل داشتن استرس برای هیچ هیچ کس خوب نیست. هنگامی که یک فرد دچار استرس می شود بدن به جای این که اسپرم تولید کند، بیشتر سعی می کند تا از اسپرم های موجود محافظت کند. شما می توانید با ورزش کردن و پیروی کردن از یک رژیم سالم استرس بدن خود را کم کنید

اضافه وزن

بر اساس یک مطالعه انجام شده افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی بودند تعداد اسپرم کمتری داشتند و قدرت تحرک اسپرم آن ها کم بود.

سویا

غذای سویا شامل یک میزان خوب از فیتوستروژن ها یا استروژن گیاهی را دارا می باشد. با افزایش مقدار این فیتوسترژن در بدن باعث کاهش یافتن پیوند تستوسترون و کاهش تولید اسپرم می شود. به همین دلیل شما باید مقدارغذاهای سویا دار را از رژیم غذایی خود کم کنید از جمله مصرف شیر سویا، سس سویا، توفو و… .

تغذیه سالم

رژیم سالم و متعادل یک نکته مهم برای سلامتی بدن و همچنین داشتن اسپرم سالم به حساب می آید. داشتن سبک زندگی نا سالم نه تنها بر سلامت کلی بدن شما تاثیر گذار است بلکه بر میزان باروری نیز تاثیر دارد.

ورزش

ورزش کردن علاوه بر بهبود روحیه و عملکرد روانی شما باعث افزایش سطح هورمون تستوسترون شما نیز خواد شد. مطالعات بسیاری به این نکته اشاره کرده اند که ورزش کردن می تواند کیفیت اسپرم و تعداد آنها را افزایش دهد.

خواب کافی

خواب کافی برای سلامتی از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. خواب کم یا بیش از اندازه ارتباط مستقیمی با پایین آمدن کیفیت اسپرم دارد.

مکمل های گیاه شنبلیله

سطح تستوسترون با مصرف شنبلیله افزایش پیدا می کند که این موضوع ارتباط مستقیمی با تولید اسپرم دارد. بر اساس یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۷ دریافته ایم که مصرف بذر شنبلیله بر روی بهبودی کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم تاثیر بسزایی خواهد داشت.

آشواگاندا

این گیاه از زمان های قدیم در آیورودا مصرف می شود. آشواگاندا باروری در مردان را توسط افزایش هورمون تستوسترون تقویت می کند. مصرف ۶۷۵ میلی گرم ریشه گیاه آشواگاندا در هر روز منجر به بهبود در باروری خواهد شد.

دارو برای بهبود تعداد اسپرم

اگر بدن شما به شدت در تولید اسپرم ناتوان باشد در آن صورت پزشک ها ممکن است برای درمان آن ها از یک سری از دارو ها را تجویز کند. پزشک ها مصرف این دارو را بر اساس شرایط و این که به چه میزان تعداد اسپرم در بدن شما کم باشد داروها را تجویز خواهند کرد.

دارو هایی را که برای سطح اسپرم کم ، تجویز می شود از جمله:

 • کلومیفن سیترات خوراکی (سروفن)
 • سروفن خوراکی
 • تزریقات Gonal-f® RFF Redi-ject® (فولیتروپین آلفا یا گونال) یا تزریقات زیر جلدی (تزریقات زیر پوستی)
 • آنتی بیوتیک در اثر عفونت ادارای یا دستگاه تناسلی
 • گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG)
 • لتروزول یا آناسترازول
 • آندروژن های بیرونی

چه زمانی باید درخواست کمک کنید؟

اگر سبک یک زندگی سالم را بابت افزایش باروری پیش بگیرید و عادات هایی که شانس باروری شما را کم می کند کنار بگذارید می توانید شانس باروری خود را افزایش دهید. اگر شما و هسرتان به مدت یک سال اقدام به بارداری کرده اید و در رابطه ی جنسی خود هیچگونه جلوگیر انجام نداده اید اما هنوز نتیجه ای نگرفته اید احتمالا تصمیم می گیرید به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص باروری ممکن است علت بچه دار نشدن شما را تشخصی دهد و شیوه های درمان را در پیش بگبرد و سرانجام شما دارای فرزند شوید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیر

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن