روانشناسی

چگونه از روز اول یک هم تیمی عالی باشید

علم و دانش: این مساله‌ای است که می‌تواند هنگام شروع اولین کارتان، به عنوان یک توسعه‌دهنده تازه‌کار، شما را بترساند. نگران نباشید. با ماهمراه باشید تا با این نکات، به عنوان یک توسعه‌دهنده تازه‌کار، از روز اول یک هم‌تیمی عالی باشید.

هم گروهی

به کار خود افتخار کنید

شما همیشه باید به کار خود افتخار کنید. مهم نیست که این کار چقدر کوچک و ساده باشد. همه شوق و ذوق خود را برای انجام آن به کار برید و در نهایت از انجامش لذت ببرید و حس غرور داشته باشید.
این یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد حس خوب در تیم‌تان است. کد قابل خواندن را بنویسید. کد خود را تست کنید. در صورت لزوم، کامنت بگذارید. همه مباحث توسعه و پیگیری کد را به خوبی پوشش دهید. انجام این کارها باعث می‌شود هم‌تیمی‌های شما فکر کنند “وای، این شخص به خوبی با همه بخش‌ها آشنا است و به آنچه انجام می‌دهد اهمیت می‌دهد.”

بدانید چگونه درخواست کمک کنید

از همان ابتدای کار، خود را عادت دهید تا وقتی واقعا در موضوعی گیر کرده‌اید سوال بپرسید. البته نوع سوال پرسیدن می‌تواند متفاوت باشد و شما باید بدانید که سوال خود را چگونه بپرسید. مثلا اگر بگویید “سلام، من گیر کرده‌ام می‌توانی به من کمک کنی؟”، این نوع سوال پرسیدن ممکن است کمی کار را برای برنامه‌نویس ارشد سخت‌تر کند تا بتواند به شما کمک کند. در عوض بگویید:
“سلام، من در حال کار بر روی فلان بخش هستم، و من دارم سعی می‌کنم تا این کار را انجام دهم، اما در این تابع خطایی در این خط دارم. پیام خطا گیج‌کننده است، آیا شما نظری دارید؟”
هر چه اطلاعات بیشتری بدهید، دیگران راحت‌تر می‌توانند به شما کمک کنند. همچنین نشان خواهید داد که می‌فهمید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید، و فقط در یک جا به یک مشکل برخورده‌اید.
به عنوان یک نکته جانبی، مطمئن شوید که برای غلبه بر مشکلی که پیش آمده، بهترین تلاش خود را انجام داده‌اید. یک جستجوی سریع در گوگل انجام دهید و به کدهایی که چنین مشکل مشابه‌ای را داشته‌اند نگاهی بیاندازید. اگر بعد از انجام یک سری بررسی‌ها هنوز گیر کرده و در آن بخش مشکل داشتید، پیش رفته و درخواست کمک کنید.

گوش دهید

زمانی برای صحبت کردن وجود دارد، و زمانی هم برای گوش کردن. به عنوان یک توسعه‌دهنده تازه‌کار وقتی توسعه‌دهنده ارشد چیزی را به شما توضیح می‌دهد، یا تیم شما در حال بحث و گفتگو در مورد مسائل است، باید بدانید آن زمان وقت گوش کردن و گرفتن مطالب گفته‌شده است.
اگر در مورد آنچه گفته می‌شود اطمینان ندارید، سوال کنید، اما سعی کنید از قطع کردن کلام دیگران یا صحبت در مورد شخص دیگری خودداری کنید. هیچ کس این عملکرد را دوست ندارد.
در صورت نیاز، آنچه گفته می‌شود را بنویسید. وقتی توسعه‌دهنده تازه‌کار مباحث را فقط باید یک بار بشنود، بدون اینکه چندین بار به صورت مکرر همان اطلاعات به او داده شود، نوشتن می‌تواند حس خوبی را به وجود آورد. این امر باعث می‌شود شما کمتر سوال بپرسید.

به دیگران کمک کنید

وقتی کار خود را به اتمام می‌رسانید و زمان اضافه دارید، از این وقت گرانبها چگونه استفاده می‌کنید؟ می‌توانید وقت‌تان را صرف پیمایش صفحه فیس‌بوک خود کنید، یا می‌توانید راه‌هایی برای کمک به تیم خود بیابید.
نترسید از اینکه به تیم خود مراجعه کرده و بگویید:
“من وقت اضافه دارم، اگر کسی نیاز به کمک دارد می‌تواند به من بگوید.”
حتی اگر کسی به هیچ کمکی نیاز نداشته باشد، تیم از درخواست شما قدردانی خواهد کرد و این کار بسیار باارزش خواهد بود.

به خوبی ارتباط برقرار کنید

ارتباطات واقعا مهم است. شما با مدیران، هم‌تیمی‌ها (حتی از راه دور)، کاربران نهایی و موارد مشابه کار خواهید کرد. بنابراین مهم است که بتوانید خوب ارتباط برقرار کنید.
به عنوان یک توسعه‌دهنده تازه‌کار، اغلب این فکر وجود دارد که “صحبت کردن بیشتر مساوی است با اطلاعات بیشتر”. در حقیقت، این گونه نیست. شما باید سعی کنید تا حد امکان مختصر و مفید باشید.
توانایی برقراری ارتباط در کنار پیشرفت شما، تیم را به روز می‌کند. شفاف و با اطمینان صحبت کردن، کم کم حس اطمینان را در بقیه تیم ایجاد خواهد کرد.
آنچه را که می‌خواهید بگویید از قبل آماده کنید و آن را بنویسید. وقتی که صحبت می‌کنید از رجوع به متن نوشته‌شده خود نترسید.

اغلب اوقات به دنبال بازخورد باشید

جستجوی بازخورد در حال حاضر روش خوبی برای کاهش میزان کار زائدی است که شما می‌توانید در نهایت انجام  دهید.
مشکلی وجود ندارد اگر بخواهید تا مرحله بررسی کد منتظر بمانید و بعد بازخورد را دریافت کنید. اما ممکن است مجبور باشید برگردید و بیشتر مسیر کار خود را تغییر دهید.
یک رویکرد بهتر که به شما امکان می‌دهد تا در تکمیل وظایف خود موثرتر عمل کنید این است که قبل از نوشتن هر کد، بازخورد را در مورد کد خود دریافت کنید.
چگونه این کار را انجام دهید؟ ابتدا یک طرح ایجاد کنید. این می‌تواند به سادگی نوشتن توابعی باشد که نیاز دارید، جریان کلی برنامه یا مراحل را روی کاغذ بنویسید.
سپس می‌توانید از توسعه‌دهندگان تیم ارشد خود بخواهید “آیا می‌توانید همراه با من این طرح‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوم که در مسیر درستی قرار دارم؟”

نتیجه این کار سه چیز است:

۱- اگر روند کار صحیح باشد، در مراحل اولیه خواهید دانست.
۲- به شما نشان می‌دهد که قبل از نوشتن کد، می‌توانید در مورد آن فکر کنید. این یک ویژگی موثر است.
۳- شما می‌توانید کاملا مطمئن باشید که وقتی نوبت به بررسی کد می‌رسد، کد شما صحیح است و ممکن است فقط تغییرات جزئی نیاز داشته باشد و این امر باعث تسریع کار می‌شود.

اشتباهات خود را بپذیرید

بیایید با این مساله کنار بیاییم، همه اشتباه می‌کنند. من سال‌ها تجربه دارم و هنوز هم اشتباه می‌کنم. نکته مهم این است که وقتی این اتفاق می‌‌افتد، قبول کنیم که اشتباه کرده‌ایم.
چرا این مساله مهم است؟ این گونه نیست که شما را به میدان شهر ببرند و هم‌تیمی‌هایتان شما را بازخواست کنند. تیم می‌تواند هر گونه مشکل را اصلاح کند و اطمینان حاصل کند که دیگر این اتفاق نمی‌افتد.
در این مواقع شما هرگز نباید فکر کنید که شاید هم‌تیمی‌هایتان به شما بخندند و شما را احمق فرض کنند. به آنان اعتماد کنید و کاری را که فکر می‌کنید مشکل ایجاد کرده است را با آنان در میان بگذارید.

داوطلب شوید

یک روش خوب برای نشان دادن تمایل‌تان به مشارکت، داوطلب شدن است. هنگامی که مدیر یا سرپرست تیم‌تان برای انجام کاری داوطلب می‌خواهد، دست خود را بالا ببرید و بگویید که این کار را انجام می‌دهید، البته اگر فکر می‌کنید که این کاری است که می‌توانید انجام دهید.
این کار نه تنها نشان می‌دهد که شما مشتاق هستید، بلکه این فرصت را به شما می‌دهد تا کد پایه را یاد بگیرید.

دونات بیاورید

بله، این یک واقعیت شناخته شده است که دونات‌ها و انواع شیرینی‌جات در پروژه‌های نرم‌افزاری به خوبی عمل می‌کنند، پس برای همکاران‌تان دونات بیاورید. البته این یک مثال است،‌ خوب دونات‌ها خیلی خوشمزه هستند. اگر واقعا می‌خواهید یک هم‌تیمی عالی باشید، با تیم خود آشنا شوید. دوستانه رفتار کنید، مثبت باشید و همیشه لبخند بزنید. از اینکه چطور این کارهای ساده می‌توانند تاثیرگذار باشند تعجب خواهید کرد.

خود را نشان دهید

و در آخر اینکه به یاد داشته باشید همه جوانب خود را نشان دهید، نشان دهید که چقدر مایل هستید تا یاد بگیرید، و چقدر شور و اشتیاق دارید و حس ماندگاری بر هم‌تیمی‌های خود بگذارید. موفق باشید!

منبع:toplearn.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیر

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن